Specjalny pokaz płyty Czesław Niemen – "Niemen vol.1 i vol.2 (Marionetki)"

  • 16 lipca 2017, godzina 14:00, Spichlerz Polskiego Rocka, ul Poznańska 2, Jarocin 
  • Album zostanie odtworzony z taśmy „matki”, na której został zarejestrowany w Polskich Nagraniach w 1972 roku.
    Prowadzący Piotr Metz – szef redakcji muzycznej Programu 3 Polskiego Radia.

 

Festiwal w Jarocinie to najbardziej kultowa i ważna impreza muzyczna w Polsce. Przez lata był oazą wolności i nieskrępowanej, artystycznej ekspresji. Polskie grupy rockowe i reggae mogły tam zaprezentować swoje umiejętności, nie bojąc się cenzury. Po 1989 roku festiwal zmienił swoją formułę, starając się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Przetrwał i z sukcesami funkcjonuje do dzisiaj. Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Placówka zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów dokumentujących historię polskiej muzyki rockowej od lat 50. po czasy współczesne. Oddział zlokalizowano w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym w zabytkowej strefie centrum miasta. Obiekt oprócz działalności badawczo-wystawienniczej jest miejscem realizacji koncertów i projektów kulturalnych. Ekspozycja stała ma charakter multimedialny. Autorem scenariusza są Robert Jarosz i Leszek Gnoiński. Projekt aranżacyjny opracowała firma Kłaput Project s.c. prowadzona przez Jarosława Kłaputa i Barbarę Kłaput.

„Niemen vol. 1” i „Niemen vol. 2” to dwa albumy, nazwane po latach przez Niemena „Marionetki”, od tytułu otwierającego drugą płytę utworu, napisanego do słów Cypriana Kamila Norwida. Płyty zostały nagrane w roku 1972 przez Grupę Niemen. W skład tej supergrupy weszli: Czesław Niemen i Helmut Nadolski, muzycy z zespołu SBB, czyli Józef Skrzek, Anthimos Apostolis, Jerzy Piotrowski oraz trębacz Andrzej Przybielski. Grupa grała ze sobą krótko, bo od końca 1971 do 1973 roku. W tym czasie muzycy zarejestrowali trzy płyty: „Niemen vol. 1” i „Niemen vol. 2” oraz „Strange Is This World”, wydaną na Zachodzie Europy. Niemen kolejny raz sięga do polskiej poezji: Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana oraz Leszka A.Moczulskiego. Nowe edycje na 2LP i 2CD wydane przez Polskie Nagrania/Warner Music zawierają oryginalną poligrafię płyt winylowych. Okładka jest grafiką autorstwa samego Czesława Niemena. Wydawnictwa wzbogacono wieloma zdjęciami zespołu oraz obszerną książeczką. Album przygotowywano we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena, remasteringiem i restauracją nagrań zajęła się Eleonora Atalay, córka Czesława Niemena. Zestaw tych nagrań jest zjawiskiem unikatowym w skali nie tylko Polski ale i świata. Połączone siły geniusza Czesława Niemena, grupy SBB, Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego przyniosły wspaniałą muzykę która ucieka łatwym klasyfikacjom. Jazz rock, rock progresywny, śpiewana poezja, awangarda, elektronika - te nazwy pasują do repertuaru, ale nie do końca oddają jego klimat. Niemen jak nikt inny nadaje tym stylom niepowtarzalnej, słowiańskiej nuty, ulotnego wschodniego spleenu. Płyty przytłaczają mnogością pomysłów, pięknymi melodiami, które skontrastowane są z momentami awangardowymi. Jest to jedna z tych płyt, którymi możemy pochwalić się bez zażenowania na całym świecie.

 Album zostanie odtworzony na zestawie sprzętu:

- Magnetofon Studer A807 - legenda wśród magnetofonów szpulowych.
- Gramofon analogowy Pro-Ject 2Xperience SB Sgt Pepper - wersja limitowana z wkładką Ortofon Cadenza Bronze
- Przedwzmacniacz gramofonowy Pro-Ject Phono Box RS + Power Box RS Phono - jeden z najlepszych przedwzmacniaczy gramofonowych na rynku
- Kolumny głośnikowe Audio Physic Avantera III - nowe referencyjne kolumny głośnikowe niemieckiej firmy Audio Physic
- Końcówka mocy Primare A60
- Przedwzmacniacz liniowy Primare Pre60, w połączeniu z końcówką mocy A60 tworzy zestaw z dostatecznym zapasem mocy i dynamiki
- Okablowanie Cardas Audio - wyjątkowe, opatentowane konstrukcje kabli prosto z USA

 

 

Sprzęt do pokazu dostarczy firma Voice, właściciel portalu muzyczno/sprzętowego fanalog.pl oraz sklepu z muzyką i sprzętem voiceshop.pl.